Zawał serca to poważne zagrożenie dla Twojego życia. Jak się przed nim uchronić?

Zawał serca może spotkać każdego z nas. Niestety, wtedy jest już za późno na profilaktykę. O zawale mówi się często, ale raczej o skutkach, niż o tym, jak w rzeczywistości można mu się przeciwstawić. Wiele osób błędnie sądzi, że są poza ryzykiem, że problem ich nie dotyczy. Tymczasem jest to błędne myślenie. Zdrowe, mocne serce to podstawa naszego funkcjonowania. Jak o nie dbać? Jak sprawić, aby zawał serca nas nie dotyczył?

Zawał serca? Dbaj o siebie

Mocne serce bije w mocnym organizmie. Nasz sposób bycia wpływa bezpośrednio na jego stan. Jeśli odżywiamy się zdrowo, dbamy o siebie, uprawiamy sporty i regularnie chodzimy na badania, zmniejszamy ryzyko bardzo wielu chorób, nie tylko zawału serca. Czas płynie, w sumie czujemy się całkiem dobrze, ale to złudne wrażenie – o serce dbamy przez całe życie. Jednorazowa kampania w chwili, gdy coś nas boli, coś nam dolega, to zdecydowanie za późno.3058355200_967dc54319_b

Jak uchronić się przed zawałem?

  1. Zdrowa dieta – pełnowartościowa dieta, prawidłowa masa ciała, różnorodność – to podstawa kondycji całego organizmu. Nawiązując trochę do motoryzacji: Jeśli dostarczamy samochodowi śmieciowego paliwa to nic dziwnego, że daleko nie pojedzie.
  1. Regularny ruch – nasze ciało potrzebuje ruchu. Jest mu on niezbędnie potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Nie ćwiczymy tylko wtedy, kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Regularny wysiłek fizyczny wzmacnia serce, chroniąc nas przed zawałem.
  1. Nałogi – palenie tytoniu to prosta droga do różnych chorób. Zawał serca jest jedną z nich. Jeśli zdrowo się odżywiasz, ale palisz papierosy, oszukujesz sam siebie.
  1. Badania kontrolne – choroby lubią pojawiać się niezauważenie. Tymczasem im wcześniejsze rozpoznanie, tym większa szansa na wyleczenie. Dlatego badania okresowe wpisz na stałe do kalendarza swojego i swojej rodziny.
  1. Lecz się skutecznie – miażdżyca, podwyższone ciśnienie, otyłość? Nie przeciągaj tego stanu, który jest destrukcyjny dla Twojego organizmu. Zawał serca lubi te choroby, a więc wszystkie osoby, które długotrwale na nie cierpią, muszą się z nim liczyć.

Zawał serca to choroba, która jest efektem naszych złych nawyków. Zdrowy tryb życia to podstawa – powinniśmy o siebie dbać cały czas. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko powstawania większości chorób, jakie zna medycyna. A przecież zawał serca to tylko jedna z nich.