Niedoczynność tarczycy. Objawy, przyczyny, sposoby leczenia.

Niedoczynność tarczycy to nic innego, jak niedobór hormonów tego narządu. Rozmaite są przyczyny tego zjawiska, co prowadzi do częstych problemów z leczeniem. Wielokrotnie okazywało się, że pacjenci leczeni na takie choroby jak depresja, problemy z sercem czy cholesterolem, tak naprawdę chorowali na niedoczynność tarczycy. Jakie są objawy i przyczyny tej choroby? Co możemy zrobić?

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Choroba Hashimoto, operacyjne usunięcie lub uszkodzenie tarczycy, jej zapalenie, niedobór jodu, nieprawidłowa praca podwzgórza, wrodzona niedoczynność tarczycy. Możliwości jest bardzo wiele, w większości powodem może być uszkodzenie lub upośledzenie tego organu podczas choroby (np. nowotworu) czy operacji.

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy są rozmaite i podobne do innych chorób. To powoduje problemy z diagnozą tej dolegliwości. Objawy takie jak depresja, spłycenie oddechu, poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność, zwiększone stężenie cholesterolu, przyrost wagi mimo braku apetytu mogą, ale nie muszą się pojawić. W każdym przypadku są to dolegliwości indywidualne. U chorych na niedoczynność tarczycy pojawiają się również problemy ze stałym odczuwaniem zimna, ochrypły głos, obrzęk szyi czy drugi podbródek, zanik dołków nad obojczykami, a nawet ślepota zmierzchowa.

Z powodu tak ogólnych i z pozoru niepowiązanych dolegliwości, warto wykonywać rokrocznie badania ogólne stanu organizmu, aby mieć pewność, że choroba nas nie dotyczy.

Jak leczyć?

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu hormonów, których tarczyca z powodu dolegliwości nie produkuje. Są to preparaty tyroksyny, podawane w ściśle określonych dawkach, zazwyczaj o tej samej porze i na czczo, ok. 30-60 minut przed posiłkiem.

Niedoczynność tarczycy to popularna choroba. Problemy z nadmiarem kilogramów, zła kondycja skóry, zły nastrój, zmęczenie – to albo problem z niewłaściwym stylem życia ( zła dieta, stres, brak wysiłku fizycznego) albo problem chorobowy. Dlatego jeśli mimo zdrowych nawyków żywieniowych, regularnego uprawiania sportów itd., czujemy się coraz gorzej, warto udać się na badania pod kątem tej dolegliwości.