Najczęstsze wady wzroku u dzieci i jak się przed nimi uchronić

Wzrok u maluchów jest niezwykle ważny dla ich prawidłowego rozwoju. Ten zmysł, jak żaden inny, pozwala dziecku poznawać świat – uczyć się, rozpoznawać bliskich, pogłębiać wiedzę na temat otaczającego go otoczenia. Niestety, coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem już od małego, a z roku na rok problem ten zdecydowanie się pogarsza. Jak rozpoznać chorobę? Jakie są najpopularniejsze wady wzroku u dzieci? I jak się przed nimi chronić?

Wady wzroku u dzieci – ciężkie do rozpoznania

Niestety, małe dziecko nie powie nam, że źle widzi. Wynika to z prostego faktu, że nie zdaje sobie sprawy, jak widzieć powinien. W związku z tym wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z problemu swojego podopiecznego i nie potrafi prawidłowo reagować. Wady wzroku u dzieci, nieleczone, niestety nasilają się z czasem. Jakie nie dopuścić do takiej sytuacji?

pexels-photo

Poniżej kilka wskazówek:

– Nawet jeśli dziecko nie zdradza żadnych dolegliwości, warto udać się z nim do okulisty. Dobrze to zrobić jeszcze przed pójściem dziecka do przedszkola, a już na pewno zanim zostanie uczniem

– Kluczem jest obserwacja: dziecko blisko siada przy telewizorze lub zabawkach, musi podejść blisko, kiedy pokazujemy mu jakąś rzecz itd.

– Nie lubi zabaw wymagających dobrego wzroku, np. znajdź różnice na obrazku, puzzle itd.

– Ma kłopoty z czytaniem, pisaniem

– Jest nadpobudliwe

Wady wzroku u dzieci: Krótkowzroczność

Przypadłość pojawia się najczęściej u dzieci w wieku 7-8 i 12-13 lat, kiedy nasz podopieczny coraz bardziej wysila wzrok. Jest to czas szkoły, odrabiania zajęć domowych, ale również nierzadko coraz dłużej spędzanych godzin przed telewizorem czy komputerem, co umacnia wadę. Dziecko wyraźnie widzi przedmioty blisko siebie, ale słabo te, które są położone dalej. Widać to np. kiedy mruży oczy, żeby zobaczyć coś daleko, siada blisko telewizora czy komputera itd. Konieczna jest wizyta u okulisty.

Wady wzroku u dzieci: Dalekowzroczność

Nadwzroczność to najpopularniejsza wada wzroku u dzieci. Rodzimy się z niewielką wadą tego typu, która z czasem maleje. Niestety nie u wszystkich – dziecko widzi dobrze przedmioty oddalone, położone blisko sprawiają mu trudność. Ma kłopoty z czytaniem i pisaniem, może skarżyć się na bóle głowy, nie lubić zabaw, w których musi wytężać wzrok. Konieczna jest wizyta u lekarza, choć zazwyczaj zaleca on kontrolę co rok, żeby sprawdzić, czy wada się wyrównuje czy powiększa.

Różnowzroczność – prowadzi do zeza!

Na tę wadę wzroku cierpi zaledwie 1 procent dzieci. Jedno oko pracuje normalnie, w drugim jest wada, co powoduje, że słabsze przestaje pracować, co może powodować zeza. Okulista dobierze specjalne okularki korygujące oko, może również zalecić zasłanianie dobrego oka plastrem okulistycznym, aby zmusić do pracy te słabsze. W niektórych przypadkach koniecznością są również specjalne ćwiczenia.

Astygmatyzm.

W znakomitej większości przypadków jest wadą wrodzoną, której przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki. Dziecko źle widzi zarówno blisko, jak i daleko. Mruży oczy, przechyla główkę, denerwuje się, często jest nadpobudliwe, skarży się na bóle głowy. Przy astygmatyzmie konieczne są okularki ze specjalnymi szkłami, tzw. cylindrycznymi.

pexels-photo-11523

Dbajmy o zdrowe oczy!

Wady wzroku u dzieci to coraz większy problem. Poza wadami wrodzonymi,  zazwyczaj można im zapobiec. Dziecko warto zachęcać do sportu, spędzania czasu na świeżym powietrzu i dbać o jego prawidłową dietę – musi się tam znaleźć szereg witamin i mikroelementów, które pozytywnie wpływają na wzrok u dzieci i dorosłych. Pamiętajmy, że problemem w szczególności jest komputer lub telewizor. Dwie godziny dziennie zabawy wystarczą, aby dwukrotnie zwiększyć ryzyko krótkowzroczności.