Nadczynność tarczycy – wszystko o chorobie

050505Nadczynność tarczycy to przeciwieństwo niedoczynności – objawy są zazwyczaj odwrotne. Nadczynność wywołują różne choroby tarczycy, objawy są indywidualne, nie muszą występować wcale, ani jednocześnie. Sprawdź, czy cierpisz na nadczynność tarczycy i jak poradzić sobie z chorobą.

Najpopularniejsze objawy nadczynności tarczycy

Chory jest wiecznie głody, a mimo to chudnie i to dużo – od kilku do nawet kilkunastu kilogramów w ciągu kilku miesięcy. Jest nadwrażliwy na ciepło, szybko się poci, źle znosi wysokie temperatury, ustawicznie wietrzy mieszkanie. Mogą pojawić się duszności (nawet po niewielkim wysiłku fizycznym), drżenie rąk, osłabienie mięśni, biegunki, kołatanie serca, drażliwość i nerwowość, zwłaszcza u kobiet. Często pojawia się również łzawienie z oczu i wiele dolegliwości skórnych, np. czerwone i swędzące plamy.

Jakie badania wykonać, aby mieć 100% pewności, co do choroby?

Nadczynność tarczycy stwierdza się poprzez wykonanie badania krwi, w których oznacza się poziom hormonów TSH, T3 i T4. Są to hormony stymulujące przysadkę mózgową. W wyniku nadmiernej ich produkcji, powstają guzki, które lekarz może badać za pomocą USG, biopsji lub scyntygrafii. Badania i leczenie jest konieczne, bo guzki mogą stać się złośliwie.

Jakie są przyczyny powstania choroby?

Przede wszystkim nadczynność tarczycy występuje w znacznej większości u kobiet – aż pięciokrotnie częściej, niż u mężczyzn. Przyczyną powstania nadczynności mogą być różnego rodzaju choroby zapalne tarczycy, wole guzkowe, stosowanie leków z jodem czy choroba Gravesa-Basedowa.

Leczenie choroby

Leczenie nadczynności polega na regularnym przyjmowaniu leków przeciwtarczycowych (tyreostatyków) i beta-blokerów, podawaniu jodu radioaktywnego oraz stosowaniu specjalnej diety. Dieta tarczycowa składa się z produktów lekkich, nie obciążających przewodu pokarmowego i rezygnacji z ostrych przypraw, takich jak pieprz czy papryka chili. Stosowanie diety i regularne przyjmowanie leków to klucz do sukcesu w tej chorobie.

Nadczynność można i trzeba leczyć. Podobnie jak w przypadku niedoczynności tarczycy, ciężko ją zdiagnozować, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości o stanie zdrowia, należy udać się do lekarza i przeprowadzić badania krwi. Szybkie wykrycie choroby i stosowanie się do zaleceń specjalistów, pozwala pokonać dolegliwości.