Leczenie żylaków – objawy, przyczyny i jak zapobiegać

feet-girls-1386196_1280-1

Żylaki to trwale rozszerzone żyły, co w terminologii medycznej oznacza nieodwracalne poszerzenie ściany naczynia żylnego i są objawami niewydolności żylnej. Najcześciej spotykane i najbardziej widoczne są żylaki kończyn dolnych, przede wszystkim jest to żyła odpiszczelowa, biegnąca po wewnętrznej stronie łydki. Popularne są również żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Jak powstają? Jak leczyć żylaki? Jak im zapobiegać?

Żylaki – przyczyny powstawania

Wielu z nas, wiedząc, że skłonność do postawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, uważa, że nic nie da się zrobić, aby im zapobiegać. Jest to błąd. Ta sama zasada może tyczyć się również nadwagi – a choć po rodzicach możemy mieć do niej skłonności, nie możemy usprawiedliwiać niezdrowej diety i braku ruchu genetyką. Na żylaki większość z nas ciężko pracuje całe życie.

Każde uderzenie serca wprowadza bogatą w tlen krew do naszych żył, które rozprowadzają ją po całym organizmie, dodatkowo transportując składniki odżywcze, niezbędne do funkcjonowania organom. Aby unieść krew w górę, potrzebne jest duże ciśnienie, które pozwoli wypchnąć krew od naszych stóp , aż do serca. Kiedy się nie ruszamy, mamy słabe mięśnie, zastawki ulegają uszkodzeniu, a krew zaczyna się cofać. Wzrasta jej ciśnienie, a wraz z nim, ucisk na ściany żył. Rozszerzają się one, tracą elastyczność, aż w końcu nie potrafią już wrócić do pierwotnego kształtu. Tak powstaje żylak.

Na czarnej liście:

Nadwaga i otyłość – zwiększona waga powoduje utrudnienia w krążeniu, szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, która utrudnia pompowanie krwi z kończyn dolnych do serca.

Siedzący tryb życia i długie stanie – długie stanie i siedzenie jest dla żył kilkakrotnie trudniejsze, niż pozycja leżąca. Praca stojąca i siedząca to prosta droga ku żylakom.

Niewłaściwy ubiór – szpilki kilkakrotnie zwiększają obciążenia żył nóg, klapkami, które trzeba przytrzymywać palcami, również im szkodzą. Również obcisłe ubrania powodują utrudnienia dla żył.

Niewygodne krzesła – siedzisko, które uciska uda lub jest zbyt wysokie (nogi wiszą), powoduje długotrwały ucisk, szkodliwy dla żył.

Zbyt wysokie temperatury – opalanie, gorące kąpiele, sauna powodują rozszerzenie żył, które często nie potrafią już wrócić do normalnego stanu.

Zła dieta – jest bezpośrednią przyczyną zaparć, które przeciążają żyły i utrudniają pompowanie krwi do serca.

Brak ruchu w ciąży – duże ciśnienie w brzuchu ciężarnej i zwiększona objętość krwi ( średnio o 2 litry) w połączeniu z brakiem ruchu to szybka droga do żylaków.

Żylaki objawy czyli jak rozpoznać żylak?

Pierwsze skojarzenie, kiedy słyszymy słowo żylak? Z pewnością bardzo widoczne, odstające i niebieskawe żyły na łydkach. Rzadko jednak kojarzymy z nimi uczucie ciężkich nóg czy spuchnięte kostki wieczorem. To jednak początki choroby, którą poprzedza okres przedżylakowy.

Objawy żylaków:

 • częste uczucie ciężkich nóg
 • problem z wilgotnymi stopami
 • pod koniec dnia kostki puchną w okolicy kostek
 • pojawiają się obrzęki nóg podczas gorącej kąpieli
 • nogi puchną i są zmęczone podczas miesiączki (wpływ hormonów)
 • długie stanie lub siedzenie w jednej pozycji powoduje ból
 • na skórze pojawiają się „pajączki”

W późniejszym etapie:

 • widoczne duże fragmenty żył
 • na zmienionej chorobowo żyle pojawiają się uwypuklenia, których widoczność i wielkość zależy od położenia nóg
 • brązowe przebarwienia na skórze
 • twardzina nad kostkami (wygląd jak kora drzewa)
 • owrzodzenia na podudziach
 • wypryski żylakowe
 • bóle i skurcze nóg nawet po wypoczynku

Jak leczyć żylaki?

Żylaki leczy się metodami zachowawczymi lub zabiegami zamykania żył oraz operacją. Leczenie należy zacząć jak najwcześniej – najlepiej od pierwszych pajączków i uczucia ciężkich nóg.

Metody zachowawcze w leczeniu żylaków

Zanim choroba się rozwinie, stosuje się różnego rodzaju maści, kremy i żele, które zmniejszają obrzęki, poprawiają napięcie i jakość żył, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Są to preparaty z rutyną, arniką czy diosminą.

Pomaga również leczenie uciskowe (odpowiednio dobrane rajstopy uciskające poprawiające krążenie żylne) oraz leczenie farmakologiczne.

Skleroterapia

Zabieg polegający na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły środka, który powoduje jej zamknięcie. Skleroterapię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po niej stosuje się odpowiednie leki oraz nosi opaskę uciskową.

Usuwanie żylaków

Chirurgicznie można usunąć żylaki – zabieg polega na zawiązaniu żyły (stripping) i jej usunięciu, w znieczuleniu ogólnym.

Rodzaje żylaków

Żylaki kończyn dolnych – trwałe poszerzenia żył powierzchniowych, powstałe w wyniku braku ruchu. Praca mięśni nóg działa jak pompa, pomagając płynąć krwi z kończyn dolnych do serca. Brak ruchu to brak tej pomocy, co prowadzi do żylaków kończyn dolnych.

Żylaki przełyku – najczęstszą przyczyną żylaków przełyku jest marskość wątroby. Niesprawność tego narządu powoduje krążenie boczne – żyłī przełyku nie są dostosowane do przepływu tak dużych ilości krwi, co może prowadzić do ich pęknięcia i zagrożenia życia.

Żylaki odbytu – czyli hemoroidy. Ich przyczyną jest zła dieta, która prowadzi do częstych zaparć, praca siedząca, nadwaga, ciąża, jak również choroby wątroby czy częste stosunki analne.

Żylaki powrózka nasiennego – powstaje w wyniku wrodzonej lub nabytej niewydolności zastawek w żyłach czy nowotwór nerki. Żylaki pojawiają się w żyłach zbierających krew z jąder oraz moszny.

Żylaki. Jak im zapobiegać?

Jest wiele sposobów na zapobieganie żylakom. Przede wszystkim daleko idący aktywny i zdrowy tryb życia, ponieważ jest to choroba cywilizacyjna. Codzienna dawka ruchu, prawidłowa masa ciała, zdrowa dieta to podstawy. Siedząca lub stojąca praca to również nie wyrok – jeśli stoisz, często dreptaj z nogi na nogę, aby nie obciążać nóg. Jeśli siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę, nie podwijaj ich pod siebie i staraj się jak najczęściej częściej wstawać. Pamiętaj również o obserwacji swojego organizmu – uczucie ciężkich nóg, problemy z „pajączkami”, zaparcia – wszystkie te objawy powinny Cię alarmować.