Problemy z kolanem. Leczenie bólu kolana

Kolano to staw, który jest bardzo narażony na przeciążenia i urazy. W naszym życiu pojawia się wiele sytuacji, które nie sprzyjają kolanom – stłuczenia, urazy, nadwaga i otyłość, zła dieta, niewłaściwe uprawianie sportów lub siedzący tryb życia. Każdy uraz zwiększa ryzyko następnych – dzieje się tak dlatego, że tkanka chrzęstna nie ma zdolności regeneracyjnych.

Nagłe wypadki – konieczna konsultacja z lekarzem

Zdarzył Ci się wypadek, kolano jest spuchnięte i odczuwasz silny ból? Należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, który za pomocą badań typu USG i RTG oceni stan kolana i zaleci odpowiednią rehabilitację. Warto pamiętać, że unikanie wizyty na pogotowiu i leczenie się za pomocą popularnych leków przeciwbólowych, może jedynie pogorszyć stan tego stawu.

Ból narastający – pierwsze sygnały

Jeśli kolano zaczyna Cię pobolewać, strzykać i sprawiać inne dolegliwości, warto zacząć działać, zanim jego stan się pogorszy i przejdzie w zwyrodnienie. Po pierwsze – jeśli masz nadwagę, koniecznie musisz coś z tym zrobić. Kolanom dobrze sprzyja również pełnowartościowa dieta i regularny, spokojny ruch fizyczny. Biegasz? Sprawdź czy Twoje buty mają wystarczającą amortyzację i czy Twoja technika jest dobra. Leczenie bólu kolana nie przyniesie dobrych rezultatów, jeśli nie będziemy znali przyczyn bólu.

Leczenie bólu kolana – natychmiastowa pomoc

Okłady z lodu i miejscowe maści przeciwbólowe to najlepsze sposoby, żeby zwalczyć ból kolana. Wyjątkiem są silne stłuczenia i urazy, które wymagają konsultacji lekarskiej i silnych leków przeciwbólowych. Jeśli uraz jest drobny, poza okładami i maścią, warto również po prostu się oszczędzać, postawić na odpoczynek, relaks i regenerację. Nasze kolana nam za to podziękują.