Jak dbać o skórę zimą? 7 niezawodnych sposobów!

fun-20008_1280

Jak dbać o skórę zimą? To pytanie zadaje sobie niejedna kobieta i mama, która troszczy się o skórę swoją i swojego dziecka. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pielęgnacja skóry zimą różni się znacznie, od tej niezbędnej wiosną i latem. Niskie temperatury, suche powietrze z klimatyzatora, podrażnienia, gorące kąpiele – wszystko to sprawia, że skóra staje się przesuszona, matowa i szara, a dotychczas używane kremy nie działają skutecznie. Najgorsze problemy mają właścicielki skóry naczynkowej i suchej. Jak zadbać o skórę w okresie zimowym?

Wysoki stopień ryzyka

Szczególnej pielęgnacji w tym okresie wymaga cera naczynkowa oraz skóra sucha. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z nią osoby, które dysponują cerą mieszaną lub tłustą. Niezależnie jednak o typu skóry, warto zmienić nawyki w okresie zimowym. Jak dbać o skórę naczynkową zimą? Czy inaczej trzeba dbać o suchą skórę? Zimowa pielęgnacja bez tajemnic.

  1. Odpowiednia dieta

Zdrowa i różnorodna dieta to podstawa cały rok – bez niej Twoja skóra nigdy nie będzie wyglądać dobrze, a każdy okres złego traktowania zobaczysz na skórze w postaci wyprysków i brzydkiego kolorytu. Zimą nie rezygnuj z warzyw i owoców, przerzucając się na tłuste mięso – wbrew pozorom to niczego nie ułatwi. Tłuszcze są konieczne, ale te zdrowe, czerp je przede wszystkim z orzechów. Niech w Twoim menu zagoszczą również zupy krem, owoce i warzywa – duszone, gotowane, pieczone i surowe.

  1. Kosmetyki odpowiednie do pory roku

Nie, to nieprawda, że możesz wyrzucić do kosza wszystkie swoje kremy nawilżające i zmienić na te tłuste i półtłuste. Woda jest zawarta we wszystkich kosmetykach – i nie zamarza na skórze, bo po pierwsze się ulatnia, po drugie temperatura skóry nigdy nie spada poniżej zera. Zresztą, na co dzień ciężko smarować się grubą warstwą tłustego kremu, żeby potem nałożyć na niego makijaż i wybrać się do pracy.

Jeśli chodzi o kremy, warto wybierać te z kwasem hialuronowym lub inną substancją higroskopijną, czyli wiążącą wodę w skórze. Innym przykładem takiego składnika jest np. gliceryna, która występuje w tej chwili niemal w każdym kosmetyku.

Krem ochronny na zimę, który używamy przed wyjściem na mróz – np. przed wyjściem na narty, zabawą śnieżkami z dziećmi – powinien być tłusty. Taki specyfik dobrze chroni skórę przed mrozem. Poszukiwane składniki to olejek jojoba, wosk pszczeli, olejek sezamowy czy masło karite. W zimie dobrze stosować również emolienty.

  1. Ochrona przed UV

Światło słoneczne odbija się od śniegu, dlatego kosmetyki stosowane w zimie również powinny zawierać filtry UV. Jeśli dużo przebywamy w śniegu, dobrze, żeby były również wodoodporne.

  1. Korzystaj z zabiegów kosmetycznych

Zima to najlepszy czas na korzystanie z zabiegów kosmetycznych, szczególnie, kiedy wygląd naszej skóry jest daleki od ideału. Ponadto zabiegów złuszczających nie można przeprowadzać latem ze względu na słońce – zima jest więc doskonałą okazją. Mikrodermabrazja, złuszczanie kwasami, laserem to świetny sposób na odświeżenie twarzy, problemy ze zmarszczkami, przebawieniami czy rozszerzonymi porami. Skóra po gruntownym złuszczeniu wygląda pięknie i ma jednolity koloryt. Warto pamiętać, że po zabiegach konieczne jest korzystanie z kremu regenerującego i nie należy ich wykonywać w czasie ostrej zimy i silnych mrozów. W takich wypadkach postaw na maseczki domowe z retinolem.

  1. Oczyszczaj, ale delikatnie

Zrezygnuj z gruboziarnistych peelingów i środków do demakijażu na bazie alkoholu. Skóra i tak jest bardzo wysuszona w okresie zimowym, nie ma potrzeby utrudniać jej zadania. Wszystkie te zabiegi niszczą naturalną barierę ochronną skóry i narażają ją na atak ze strony mrozu. O tej porze lepszy będzie peeling enzymatyczny.

  1. Unikaj gorących kąpieli

Długie gorące kąpiele w wannie czy pod prysznicem to marzenie, po długim, mroźnym dniu. Chętnie zamykamy się w łazience z książką i lampką czerwonego wina, aby się rozgrzać i zrelaksować. Niestety, dla skóry jest to niekorzystne. Długi jej kontakt z wodą, a do tego ciepłą, niszczy jej płaszcz ochronny. Staraj się więc korzystać z tej przyjemności jak najrzadziej.

  1. Aktywność fizyczna

Zimą nie odpuszczaj aktywności fizycznej. Regularny ruch to lepsze krążenie krwi, a więc odżywienie wszystkich organów, w tym skóry. Jeśli zimą nie chcesz biegać, a dojazdy do szkoły tańca są problemem, ćwicz w domowym zaciszu. Możesz zmniejszyć aktywność do 3 razy w tygodniu, ale nie rezygnuj z niej całkowicie.

Jak dbać o skórę zimą? Przede wszystkim mądrze – zdrowym trybem życia i dobrymi kosmetykami, które uchronią skórę przed wysuszeniem. Nie zapominaj również o wodzie! Choć zimą może się wydawać, że pić nam się chce mniej, nie powinniśmy przyjmować mniej niż 2 litry wody dziennej. Skóra odwodniona to skóra nieatrakcyjna. Dbaj o siebie, a zima nie zaszkodzi Twojej urodzie.