Gorączka – czy zawsze warto ją obniżać?

Pojawienie się gorączki towarzyszy wielu różnym chorobom. Potocznie tak nazywamy każde podniesienie temperatury ludzkiego ciała, gdy jest ona wyższa niż 36,6°C. Lekarze jednak uważają, że gorączką można nazwać dopiero stan, gdy temperatura ciała ludzkiego wynosi ponad 38°C. Czy takie podniesienie temperatury koniecznie należy obniżać?

Dlaczego pojawia się gorączka?

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, chcemy powiedzieć kilka słów na temat samej gorączki. Otóż gorączka jest to reakcja obronna organizmu, bo przy podwyższonej temperaturze siły obronne działają zdecydowanie lepiej. W momencie, gdy temperatura ciała podniesie się do ponad 38°C, wyższą aktywność wykazują biała odpornościowe i skuteczniej walczą z bakteriami i wirusami. Przy podwyższonej temperaturze obniża się z kolei poziom żelaza i cynku, co hamuje rozwój mikroorganizmów. Jednocześnie gorączka przyspiesza przemianę materii, co powoduje szybsze wydalanie się toksyn z organizmu.

Przyczyny powstania gorączki

Jak już wcześniej wspomniano, gorączka jest reakcją obronną organizmu, która pomaga walczyć z nacierającym nieprzyjacielem w postaci drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest ona nieodłącznym objawem grypy i chorób jej pochodnych, ale może pojawiać się również w przebiegu infekcji dróg moczowych, biegunkach pochodzenia wirusowego, nowotworach, zawale serca, udarze mózgu czy chorobach układu nerwowego (np. zapalenie opon mózgowych). Nauka zna również takie sytuacje, gdy gorączka pojawia się cyklicznie i nie udaje się znaleźć jej przyczyny. Wówczas mówi się o gorączce o nieznanym pochodzeniu, z ang. PUO lub FUO.

Kiedy gorączka może być niebezpieczna?

Skoro już powiedzieliśmy o tym, dlaczego pojawia się gorączka oraz jakie mogą być jej przyczyny, to wróćmy do tytułowego pytania dotyczącego obniżania gorączki. Otóż lekarze zalecają, by umiarkowanej gorączki, czyli wtedy, gdy temperatura oscyluje w okolicach 38-39,5 stopnia i nie rośnie nie powinniśmy zwalczać. Jeśli jednak zaczyna dalej rosnąć, to wówczas koniecznie trzeba z nią walczyć, by nie dopuścić do przegrzania organizmu. Wtedy z pomocą ruszają domowe metody, takie jak herbata z lipy czy sok malinowy, które działają napotnie, lub środki farmakologiczne zawierające ibuprofen czy paracetamol.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/sposob-zbic-goraczke-domowe-sposoby-obnizenie-goraczki/