Co powoduje ból mięśni i stawów?

Ból mięśni i stawów to nieprzyjemna dolegliwość, która od czasu do czasu dopada każdego z nas. Przyczyny ich wystąpienia mogą być bardzo różne, od zwyczajnych, typu przetrenowanie określonych partii mięśniowych, do poważniejszych chorób układu kostno-stawowego. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo, bo warto wiedzieć, co powoduje ból mięśni i stawów.

Choroby pochodzenia reumatycznego

Jedną z podstawowych przyczyn bólu mięśni i stawów są choroby układu reumatycznego. W tej grupie znajdują się takie jednostki chorobowe jak zapalenie wielomięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna, toczeń rumieniowaty czy fibromialgia. Ból mięśni i stawów jest ich głównym objawem, ale oprócz niego chorobom tym mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, takie jak utrata apetytu, objawy skórne czy ogólne osłabienie.

bm5

Infekcje wirusowe

Drugą grupą przyczyn bólu mięśni i stawów są infekcje wirusowe. Tak właśnie rozpoczyna się większość infekcji grypopochodnych, ale nie tylko. Ból mięśni i stawów może bowiem towarzyszyć również różyczce czy ospie wietrznej i pojawia się on zanim wystąpi typowa dla tych chorób wysypka.

Ból mięśni i stawów jako objaw towarzyszący innym chorobom

Bóle mięśni i stawów mogą być nie tylko głównym objawem jakiejś choroby czy zwiastunem nadchodzącej infekcji, ale również objawem towarzyszącym innym chorobom. O takich sytuacjach mówimy w przypadku niedoczynności tarczycy, boreliozie czy zespole niespokojnych nóg. W opisanych chorobach bolesność mięśni i stawów może, ale nie musi się pojawić.

bm3

Inne powody bolesności mięśni i stawów

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi przyczynami dolegliwości bólowych ze strony układu kostno-stawowego, które są związane bezpośrednio lub pośrednio z różnymi chorobami, ból mięśni może być również wynikiem niedoborów pewnych pierwiastków. Najważniejszymi z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania mięśni i stawów są potas i magnez. Ich niedobory mogą objawiać się bolesnością mięśni i nieprzyjemnymi skurczami.

Chcesz wiedzieć więcej o przyczynach bólów mięśni i stawów oraz poznać sposoby ich leczenia? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/sprawdz-ile-wiesz-o-bolach-miesniowych-oraz-jak-z-nimi-walczyc/