Ból zęba w ciąży! Co robić?

Podczas oczekiwania na przyjście na świat naszego dziecka, mamy wiele obaw. Ból zęba to zdecydowania jedna z tych rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że nie warto panikować bez powodu. Jeśli obudziłaś się dzisiaj rano z okropnym bólem zęba, to niezależnie od trymestru, skontaktuj się z lekarzem dentystą. Dla większości zabiegów dentystycznych ciąża nie jest żadną przeszkodą i nie wpływa negatywnie na rozwój płodu. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Ciąża wcale nie odwapnia!

To powszechny mit – ciąża demineralizuje kości, dlatego zęby podczas ciąży są szczególnie narażone na infekcje. Jest to nieprawdziwy pogląd. Na pogorszenie stanu zębów w czasie ciąży mają wpływ hormony, które powodują coś w rodzaju rozpulchniania dziąseł. Dzięki temu dbanie o płytkę nazębną jest trudniejsze, pojawia się krwawienie z dziąseł, zaczynamy więc myć zęby delikatniej, a co za tym idzie – czyścimy je mniej starannie i sprzyjamy rozmnażaniu bakterii i powstawania próchnicy.

Profilaktyka to podstawa

Przed planowaną ciąża najlepiej zakończyć leczenie zębów, aby zwiększyć szanse, że ból nie zaskoczy nas w trakcie. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego podczas ciąży należy uważać w szczególności – myć zęby jak najczęściej, korzystać z nici dentystycznych, unikać słodyczy ( a bezpośrednio po ich spożyciu od razu myć zęby), po każdym posiłku stosować gumę do żucia bez cukru. Dzięki tej trosce zwiększamy naszą szansę na to, że problemy z zębami nas nie zaskoczą.

Uwaga! Groźne sytuacje.

Każda mama powinna sobie zdawać sprawę, że leczenie zębów w czasie ciąży nie wpływa tylko na jej samopoczucie. Właśnie dlatego jest to takie ważne! Udowodniono, że infekcje jamy ustnej mogą przenosić się do macicy drogą krwionośną i prowadzić do zakażeń wewnątrzmacicznych. Mogą prowadzić nawet do przedwczesnych porodów. Dlatego warto zdać sobie sprawę, że tak z pozoru błaha sprawa, może zadecydować o zdrowiu dziecka i jego przyszłym życiu.

Ból zęba w ciąży. Jakie zabiegi można wykonywać?

Zdecydowaną większość zabiegów stomatologicznych można wykonywać bezpiecznie w czasie ciąży. Leczenie ubytków, wypełnianie, ortodoncja, znieczulenie miejscowe – te zabiegi lekarz może przeprowadzić, oczywiście wiedząc o ciąży i dobierając specjalne preparaty, bezpieczne dla kobiet w odmiennym stanie. Trudniejsze jest leczenie kanałowe, bo  wymaga prześwietlenia zęba, czego się zasadniczo w tym stanie nie wykonuje. Wyrywania zębów unika się w pierwszym trymestrze, wybielania praktycznie nie wykonuje aż do porodu. Na pewno nie warto wykonywać zabiegów, które bez problemu można odłożyć na później. Tak na wszelki wypadek.