Ból zęba po leczeniu kanałowym – czy masz powody do niepokoju?

Leczenie kanałowe nie należy do najprzyjemniejszych. W pewnych przypadkach jest jednak absolutnie koniecznie, aby wyleczyć chorego zęba. Większość z nas obawia się nie tylko bólu po przeprowadzonym zabiegu, ale również w trakcie jego wykonywania. Nie jest to konieczne, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie znieczulenie i korzystamy z usług dobrego dentysty. Zła sława jednak nie bierze się bez przyczyny, dlatego warto wiedzieć najważniejsze informacje o tej metodzie leczenia.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne (inaczej kanałowe) to usuniecie chorej miazgi zęba oraz bakterii z kanałów i komory, a następnie odkażenie ich i wypełnienie. Po likwidacji stanu zapalnego, system kanałowy należy wypełnić, aby nie namnażały się tam bakterie – najczęściej wykorzystywanym w tym celu materiałem jest gutaperka. Dzięki tej metodzie możemy zachować własne zęby, nawet te bardzo mocno zniszczone przez próchnicę. To właśnie proces próchnicowy doprowadza do zniszczenia miazgi tkanek okołowierzchołkowych. W znakomitej większości przypadków rezygnacja z leczenia kanałowego powoduje, że jesteśmy zmuszeniu usunąć ząb.

Co można zrobić, aby zminimalizować ból podczas zabiegu?

Leczenie kanałowe powinno być zawsze przeprowadzone podczas znieczulenia miejscowego. Osoby, które bardzo boją się zabiegu, dzieci, a także osoby cierpiące na dentofobię (paniczny strach przed zabiegami stomatologicznymi, fobia) powinny rozważyć przeprowadzenie zabiegu przy znieczuleniu ogólnym. W obu przypadkach leczenie jest bezbolesne. Jeśli podczas wykonywania zabiegu czujemy ból, pomimo otrzymanego znieczulenia, należy jak najszybciej powiadomić o tym lekarza dentystę – z pewnością poda nam następny środek, który ograniczy bolesność do minimum.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – kiedy niepokojący?

Po leczeniu endodontycznym ząb może boleć. Ból zęba po leczeniu kanałowym może trwać nawet 2 tygodnie, ale powinien przez ten czas stopniowo maleć, aż do całkowitego ustąpienia wszelkich objawów. Jeśli jest odwrotnie – bolesność utrzymuje się przez wiele tygodni, nasila się i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu, należy zgłosić się do lekarza. Być może po badaniu wynikły jakieś nieprawidłowości  – dentysta zaprosi nas na kolejną wizytę, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Jak poradzić sobie z bólem?

Z bólem można walczyć na wiele sposobów – warto przede wszystkim traktować chore miejsce z troską – próbować pić przez słomkę, unikać jedzenia, które wymaga dużej ilości żucia, spać na zdrowej części twarzy. Jeśli nie potrafimy znieść bólu, należy stosować leki przeciwbólowe, zapoznając się wcześniej z ulotką dołączoną do opakowania i nie przekraczając dziennej zalecanej dawki.

Leczenie kanałowe nie należy do najprzyjemniejszych. To jednak jedyny sposób, aby mocno uszkodzony ząb nie został usunięty. Warto pamiętać, że jak w każdej dziedzinie medycyny, najważniejsza jest profilaktyka. Nie tylko dbajmy o swoje zęby w należyty sposób, ale i pamiętajmy o regularnych wizytach u dentysty. Dzięki temu będzie on mógł szybciej reagować na każdą naszą dolegliwość – długo nieleczone zęby to prosta droga do ciężkich ich uszkodzeń, które prowadzą nas prosto do leczenia kanałowego.