Ból gardła. Jak wygląda leczenie bólu gardła?

Zapalenie dziąseł, choroby nerek, ospa, odra, mononukleoza – jest wiele potencjalnych przyczyn bólu gardła – nie tylko przeziębienie czy grypa. Jeśli czujesz pieczenie w gardle, masz trudności w przełykaniu, a tym objawom towarzyszy obrzęk błon śluzowych, to znaczy, że masz problem z gardłem. Leczenie bólu gardła. Jak to wygląda?

Jakie mogą być przyczyny bólu gardła?

Wiele chorób może wywoływać ból gardła. Najczęściej jest to angina i przeziębienie – jeśli dolegliwościom towarzyszy również kaszel i gorączka, możemy podejrzewać popularną grypę. W innym przypadku mogą to być choroby takie jak mononukleoza zakaźna, choroby nerek, ospa wietrzna, odra, błonica, szkarlatyna. Ból gardła mogą również powodować choroby zębów i dziąseł, palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska.

Leczenie bólu gardła czyli są sposoby

Na szczęście, w większości przypadków możemy łatwo poradzić sobie z bólem gardła. Pomocne będzie picie dużej ilości herbaty z miodem, cytryną i sokiem (np. malinowym), najlepiej z rumianku, czarnego bzu. Warto stosować różnego rodzaju płukanki, najlepiej z kory dębu, rumianku czy szałwii. Na bóle gardła pomagają też syropy i tabletki do ssania, dostępne w każdej aptece. Warto pamiętać, że jeśli mamy problemy z gardłem, najlepiej unikać napojów gazowanych.

A jak to nie przeziębienie?

Jeśli cokolwiek w naszej chorobie budzi nasze wątpliwości – ból gardła się przedłuża, nie towarzyszą jemu inne popularne, grypowe dolegliwości, ból jest silny i nie pomagają żadne leki, w ostatnim czasie byliśmy narażeni np. na przebywanie w złych warunkach (np. duże zanieczyszczenie powietrza), warto udać się do lekarza na konsultację, aby znaleźć przyczynę dolegliwości i pomóc sobie w bólu.