Badanie wzroku u dzieci – jak zadbać o oczy dziecka?

Regularne wizyty u lekarza to podstawa, aby zachować zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wizyty u dentysty, lekarza rodzinnego i okulisty to konieczna kontrola naszego stanu zdrowia, która pozwala nam na szybką reakcję w razie wszelkich nieprawidłowości. Wzrok dziecka to jeden z jego najważniejszych zmysłów – problemy z widzeniem mogą powodować szereg komplikacji w jego życiu. Częste badanie wzroku u dzieci może te problemy zlikwidować.

Badanie wzroku u dzieci – dlaczego takie ważne?

Małe dzieci poznają świat za pomocą wzroku. Wady oczu sprawiają, że mają problemy w nauce, wykazują nadpobudliwość, boją się różnych rzeczy, miewają problemy z koncentracją i cierpią na bóle głowy. Jest jeszcze drugi powód, dla którego regularne badanie wzroku u dzieci jest takie ważne – w okresie dorastania przed oczami dziecka stawiamy coraz kolejne, trudniejsze wyzwania. Dziecko zaczyna naukę pisania i czytania, spędza czas przed telewizorem i komputerem, czyta więcej książek. To powoduje powstawanie wad, które nieleczone, rozwijają się dalej. A dziecko przecież nie powie nam, że widzi gorzej – to kolejny argument, dla którego wizyty u okulisty to po prostu konieczność.

Czy moje dziecko widzi źle?

Obserwacja to sposób na badanie wzroku u dzieci w domowym zaciszu. Dziecko nie zdaje sobie sprawy, że nie widzi prawidłowo, więc raczej nie powie nam o swoim problemie. Czujny rodzic powinien jednak rozpoznać, że ze wzrokiem malucha dzieje się coś niepokojącego. Jeśli Twoje dziecko ma problemy w nauce w szkole lub przedszkolu, często mruży oczy, siada blisko telewizora, nie lubi gier, takich jak puzzle i inne zabawy wymagające dobrego widzenia, to jest to dla nas czerwona lampka. Wizyta u okulisty rozwieje wszelkie wątpliwości.

pexels-photo (1)

Pierwsze badanie wzroku u dzieci – wizyta u okulisty

Warto przygotować dziecko do pierwszej wizyty u lekarza, żeby nie narażać go na niepotrzebny stres. Pomoże czytanie bajek o takiej tematyce, szczera rozmowa, zabawy w odczytywanie literek z tablicy itd. Dobrze jest również wytłumaczyć dziecku, że z lekarzem trzeba być szczerym, a wizyta u niego nie będzie związana z żadnym bólem, jak to jest w przypadku np. szczepień.

Jak dbać o wzrok dziecka?

Odpowiednia, wartościowa dieta, dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz, w przypadku starszych dzieci, regularne uprawianie sportu to prosty sposób, aby nasze dziecko było zdrowe i nie miało problemów ze wzrokiem. Kiedy dziecko ogląda telewizor czy gra na komputerze, warto nie tylko upominać go o odpowiednią odległość, ale i ograniczyć taką rozrywkę do minimum. Należy pamiętać, że już 2 godziny dziennie z komputerem zwiększają szansę na krótkowzroczność u dziecka prawie dwukrotnie. Zdrowie naszego dziecka zależy w dużej mierze od nas –warto postarać się, żeby nasz maluch tryskał zdrowiem i humorem, które pozwoli mu poznawać świat.