Alergia pokarmowa. Leczenie, objawy, jak zapobiegać

Alergia pokarmowa może wystąpić w każdym wieku i to, że nigdy wcześniej nie zanotowaliśmy u siebie żadnych objawów, nie oznacza wcale, że nigdy się nie pojawią. Alergie pokarmowe u dorosłych pojawiają się bardzo często i uczula szerokie grono produktów – nie tylko tych wysoko-przetworzonych czy mlecznych. Jakie objawy powinny niepokoić? Czy można leczyć alergie pokarmowe? Sprawdź w naszym artykule!

Co najczęściej powoduje reakcje alergiczne?

Alergie pokarmową może wywołać szereg produktów, często tych, po których kompletnie byśmy się tego nie spodziewali. Dorosłych mogą uczulać pomidory, mąka pszenna, brzoskwinie, wołowina, musztarda, białko jaj, migdały czy fasola, proszek do pieczenia oraz wszystkie sztuczne barwniki azotowe, dodawane do potraw, takie jak E102, E104, E110, E124 itd. Każdy z nas ma w 100% indywidualny organizm, dlatego nie ma reguły i reakcja alergiczna może powstać niezależnie od wieku i kryć się w każdym produkcie.

Alergia pokarmowa – jakie są objawy?

Jeśli po zjedzeniu jakiegoś składnika boli nas brzuch, nie oznacza to od razu, że jesteśmy na niego uczuleni – alergia pokarmowa to zazwyczaj silna reakcja organizmu, a nie zwykły ból brzucha. Taki objaw może świadczyć o czymś innym – np. owoce powinniśmy jeść zazwyczaj jako osobny posiłek i to jedzony samodzielnie – w innym przypadku jest źle i długo trawiony, co może powodować bóle żołądkowe.

Alergia pokarmowa u osób dorosłych najczęściej objawia się migreną, nieżytem nosa, alergicznym zapaleniem jamy ustnej, aftą, refluksem, przewlekłym i silnym bólem żołądka, zmianami skórnymi, a nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Diagnostyka alergii u dorosłych

Istnieje wiele metod diagnostycznych, pozwalających skutecznie wykryć alergię u dorosłych. Oznaczenie swoistych IGE w surowicy krwi i pokarmowe testy prowokacyjne to tylko niektóre z nich. Pozwalają wykryć nawet pozornie trudne do zdiagnozowania alergie pokarmowe u dorosłych – dlatego jeśli mamy jakieś wątpliwości, powinniśmy udać się do lekarza na badania.